Potrzebujesz informacji o urologii w Krakowie? Dobrze trafiłeś!

Konsultacja z urologiem powoduje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co powoduje, że osoby, które odnotowały u siebie alarmujące przejawy choroby, częstokroć odwlekają o wiele tygodni wizytę u urologa. Takie postępowanie jednakże może rodzić poważne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Sprawdź, kiedy należy udać się do urologa

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za produkcję i degradację hormonów czy usuwanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu białek. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać sporo rozmaitych objawów, które nagminnie są bagatelizowane przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na jakie wobec tego symptomy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako bodziec do niezwłocznego udania się na wizytę do urologa? Będą to zwłaszcza wszelkie zmiany związane z moczem, a więc jego spienienie, ciemniejsze zabarwienie czy zauważenie w nim krwi lub ropy, ale także ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej oczywiste, np. ból podbrzusza bądź pleców, nadciśnienie tętnicze oraz spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, zatem mężczyźni powinni umówić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem erekcji czy kiedy spostrzegą zmiany na jądrach bądź prąciu. Warto też odnotować, że mężczyźni po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii celem wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego narządu), uzyskania porady odnośnie wazektomii oraz leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy każdego dnia wykonują także mnóstwo skomplikowanych zabiegów, jak np. przezcewkowa resekcja prostaty czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka miedniczek nerkowych.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]