Żylaki to dość częsta przypadłość, którą wraz z wiekiem obserwuje u siebie spory odsetek osób dorosłych. Stopniowo do ogólnej świadomości przebija się zrozumienie, iż leczenie żylaków nie powinno być już traktowane jedynie jako zabieg z obszaru estetyki. Widoczne na skórze żyłki oraz pajączki naczyniowe świadczą bowiem także o dolegliwościach zdrowotnych dotyczących żył, np. o uszkodzeniu zastawek żylnych. Z tej przyczyny do centrów medycyny estetycznej nagminnie zgłaszają się pacjenci poszukujący sposobów na ich likwidację. A takim sposobem jest m.in. skleroterapia.
Czy skleroterapia wymaga znieczulenia?
Skleroterapia, która znana jest także pod nazwą ostrzykiwanie żylaków, to dzisiaj wręcz standard w leczeniu żył siateczkowatych, pajączków naczyniowych oraz żylaków. Polega ona na wstrzyknięciu do żyły środka chemicznego (występującego w postaci cieczy albo pianki), który wywołuje zamknięcie światła żylaka. Obliteracja żylaków, przez wzgląd na zastosowanie w tym celu niezwykle cienkich igieł, w zasadzie nie wymaga podania znieczulenia. Liczba nakłuć wykonywanych w trakcie zabiegu zależy od grubości żyły oraz wielkością leczonego obszaru. Skleroterapię stosuje się jako samodzielną metodę leczenia żylaków, lecz może ona także stanowić uzupełnienie terapii przeprowadzanej chirurgicznie, jak również stosuje się ją jako autonomiczną metodę leczenia żylaków. Trzeba zaakcentować, iż skleroterapia nie daje błyskawicznego efektu, więc z reguły przeprowadza się ją w sekwencjach trzech bądź więcej zabiegów, a ich ilość wyznacza lekarz specjalista opierając się na analizie stanu zdrowia każdego pacjenta.
Miażdżyca tętnic nóg, ciąża i ostra zakrzepica żył powierzchownych – przeciwwskazania do skleroterapii
Jak w większości zabiegów medycznych, także w stosunku do skleroterapii istnieją kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Nie można wykonać jej u osób cierpiących na choroby serca, ostrą zakrzepicę żylną i miażdżycę tętnic nóg. Lekarz nie zakwalifikuje również do zabiegu ostrzykiwania żył kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także pacjentów, u których ujawniono podatność na alergie, w tym w szczególności na wykorzystywany w trakcie zabiegu środek obliteryzujący.
Nasze dane teleadresowe:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce
Mob.: +48 664-029-922
E-mail:
[email protected]