Więcej informacji o korekcie stożka rogówki.
Keratoconus, innymi słowy stożek rogówki, to schorzenie, które niesłychanie ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia, a jednocześnie może powodować inne choroby oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści potrafią jednakże zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – na czym polega schorzenie?
Rogówka to transparentna część gałko ocznej, która mocno skupia promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i posiada wiele nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec zniekształceniu polegającemu na uwypukleniu i ścieńczeniu w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na podrażnienie oczu, czasami zdarza się również widzenie podwójne. Choroba ta częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek spowodowanym przez alergię. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie dolegliwość jest niwelowana przy użyciu okularów albo soczewek kontaktowych, później jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – efektywne procedury
Korekta stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem przeróżnych procedur medycznych. Aktualnie najbardziej efektywnym sposobem na poprawę ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Najlepsze efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia korygowanie krótkowzroczności czy też niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie usuwa wadę wzroku.
Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]