Zajrzyj tu, jeżeli potrzebujesz więcej informacji w temacie biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina formą i wielkością kasztan jadalny. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą objawiają się u wielu panów wraz z wiekiem, stąd tak ważna jest jej cykliczna kontrola. Daje to możliwość zidentyfikowania przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia alarmujących zmian rakowych. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego możliwego rozwoju.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące objawy

Mężczyźni po 45 roku życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak problemy z erekcją oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, trudności w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ale także pulsacyjny strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi oznacza spore niebezpieczeństwo rozwoju raka. Żeby jednakże mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki zastosowaniu symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym zwykle ok. pół godziny. Oprócz tego pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest w zasadzie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki gruczołu i bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, zaburzenia krzepliwości krwi czy uczulenie na niektóre leki. W związku z tym zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane teleadresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]