W tym miejscu znajdziesz więcej informacji o usuwaniu blizn rogówkowych.

Oko jest delikatnym elementem ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. W następstwie rozmaitych urazów mechanicznych lub chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, wykorzystując metody laserowej korekty wzroku.

Blizny rogówkowe – jakie powodują skutki?

Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną warstwą oka, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dostaje się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie elastyczna i chociaż zwykle delikatne jej otarcia leczą się samoistnie, często dochodzi do jej zbliznowacenia, również w następstwie naszego niedbalstwa. Co jest przyczyną powstawania blizn rogówki? Mogą być one przede wszystkim następstwem urazów jak zadrapania, oparzenia czy skaleczenia, przedostania się do oka ciała obcego albo rozmaitych chorób (np. kiły). Ale blizny rogówki mogą wytworzyć się również na skutek nieostrożnego zakładania soczewek kontaktowych. Oprócz dostrzegalnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówkowych świadczy kilka innych objawów, jak np. uczucie drapania gałki ocznej, nadwrażliwość na światło czy puchnięcie powiek, dlatego jeżeli ich doświadczasz radzimy czym prędzej zapisać się na wizytę u okulisty. Podczas drobiazgowego badania sprawdzi on wielkość, głębokość i umiejscowienie blizn, a także doradzi w aspekcie metodzie ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – kilkuminutowy zabieg z zastosowaniem promienia lasera

Najczęściej wykorzystywaną aktualnie procedurą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg realizowany w sporym odsetku klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie za pomocą wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach wprost na powierzchnię oka. Po zabiegu przez kolejne parę tygodni należy stosować się skrupulatnie do zaleceń lekarskich, nie przemęczać oka i systematycznie pojawiać się na kontroli zgodnie z harmonogramem.

Nasze dane teleadresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]