Jesienne wahania temperatur negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Zazwyczaj męczy nas nieżyt nosa, kaszel i ból gardła. Żeby się im nie dać bez walki, warto przetestować tradycyjne metody, które pozwalają chronić organizm przed chorobą. Zebraliśmy kilka z nich.

Podwyższenie temperatury ciała

Choroby atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o 2-3 stopnie. Z tej przyczyny warto rozgrzać organizm za pomocą gorącego napoju bądź kąpieli. Do herbaty można dodać plasterek cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Świetnym dodatkiem jest również bogaty w substancje przeciwzapalne imbir oraz odrobina cynamonu. By dodać napojom kapkę słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli idzie o gorącą kąpiel, nasyćmy ją kilkoma kroplami olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego lub pichtowego, co prócz tego wpłynie zbawiennie na udrożnienie nosa.

Niezastąpione syropy z czosnku oraz cebuli

Źródłem licznych witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie produkuje się domowe mieszanki zapobiegające przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z najtańszych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Miksturę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić co kilka godzin. Podobnie można postąpić z czosnkiem, który zawiera allicynę, mającą właściwości bakteriobójcze. W tym celu należy zetrzeć kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny i dodać odrobinę wody. Tak przygotowaną miksturę także należy spożywać kilka razy dziennie.

Niwelujemy podrażnienie gardła

Gdy nasila się wrażenie bólu gardła, wypada sprawdzić mieszankę mleka, miodu oraz masła. Doskonale nadje się ona do nawilżania błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku należy mieć na uwadze, aby mleko nie było za gorące, dlatego że zniweluje to dobroczynne działanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się także picie herbaty z szałwii oraz płukanie gardła roztworem wody z solą.

Czemu powinniśmy chronić się przed przeziębieniem?

Mimo, że zwykłe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to jego lekceważenie może mieć poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy jednak, że jeśli symptomy nie mijają to trzeba zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.