Problem pyłu zawieszonego w atmosferze trafił już do świadomości statystycznego mieszkańca Polski i sporadycznie bywa lekceważony. Polacy mają świadomość, iż czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma spory wpływ na nasz stan fizyczny. Dopóki nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy może zatroszczyć się o swoje zdrowie, przykładowo poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia od cenionych producentów

Im bardziej zurbanizowany rejon, tym bardziej prawdopodobna groźba występowania dużej kondensacji pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Na rozwój wielu schorzeń układu oddychania narażeni są w szczególności mieszkańcy metropolii i terenów w pobliżu zakładów przemysłowych emitujących do atmosfery znaczne ilości pyłów zawieszonych. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w znacznym stopniu zredukować niekorzystne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu cenionych producentów, jak np. LIFAair, Meaco czy AirFree, od lat znajdują się w ofercie polskich sklepów, więc nie jest to w tym momencie nowość na rodzimym rynku. Co interesujące, poza wyłapywaniem z atmosfery cząsteczek pyłu, nierzadko mają one również inne użyteczne funkcje.

Wykrywanie dwutlenku węgla oraz jonizacja – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w kilku rozmiarach, wobec tego łatwo kupimy sprzęt właściwe do określonej kubatury mieszkania. Oczyszczacze są stosunkowo nieduże, więc bez wysiłku można je przesuwać pomiędzy pokojami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, wyłapują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą być źródłem licznych reakcji alergicznych czy też chorób, a także groźny benzen. Sporo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża cząsteczki powietrza, co wytwarza w domu orzeźwiającą atmosferę, a przy tym zapewnia spokojniejszy sen. Niektóre oczyszczacze mają też sensory alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się w szczególności alergikom.