Katar u niemowląt to dość powszechna, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie spać ani jeść, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Gruszka lub aspirator do nosa pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Zalegający katar prowadzi do komplikacji, a po nadkażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Żółtozielony, bakteryjny katar jest zagrożeniem dla płuc i oskrzeli.

Jak odciągać wydzielinę Gruszka czy aspirator do nosa?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającej wydzieliny. Możemy użyć z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie uciskamy. Wytworzone podciśnienie zasysa katar do gruszki. Innym sposobem jest aspirator na wdech rodzica. Aktualnie dużą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Odciągacz do nosa podłączany do odkurzacza

Takie rozwiązanie może budzić zdziwienie u większości rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejsza metoda niż ustny aspirator czy gruszka, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej 800–1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po odciągnięciu kataru powinniśmy zadbać o nawilżenie błony śluzowej nosa uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Aspirator do nosa Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).