Tablica korkowa – niby zupełnie banalna rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Różnorodność wykonania i rozmiary tablic korkowych sprawiają, że sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i instytucjach publicznych.

Jak zwykle stosujemy tablice korkowe?

Głównie natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i szkoły, istotne informacje o planowanych wydarzeniach (studniówkach, wizytach gości, turniejach lub olimpiadach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to też idealne rozwiązanie dla uczniów z pasją dziennikarską. Pod okiem pedagoga dzieci mogą pisać artykuły na interesujące ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był widoczny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić ekspozycję rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na przeróżne okazje – mali artyści będą lepiej czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach warto wykorzystać tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, bo w potopie maili nie każdy przeczyta wszystkie wiadomości. Warto jednakże pamiętać, by tablica była powieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy stanowisku z napojami albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablice korkowe – użyj ich w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o rozmiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy spożytkować tego rodzaju tablice w domu, należy skupić się na wymiarach nie większych niż 90×60. Tablice korkowe produkowane są w ramach drewnianych, aluminiowych czy też z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego mogą występować w kilku kolorach (czerwony, ciemny i jasny zielony, błękitny, kremowy), a listwy MDF są przeważnie srebrne, czarne, białe, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można zastosować tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić nagrody zdobyte w zawodach, pocztówki przysłane przez znajomych z wakacyjnych wojaży albo wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A entuzjaści podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, aby zaznaczać pinezkami zwiedzone już miasta lub kraje.