Marka JBL to jeden z najlepszych producentów sprzętu nagłośnieniowego i do odtwarzania dźwięku na rynku. Wielu standardowych użytkowników korzysta z szerokiego spektrum słuchawek marki. W tym aspekcie jednak JBL po raz

Mikrofon to jedno z podstawowych urządzeń używanych w występach estradowych przy okazji dużych imprez czy zgromadzeń, w których potrzebne jest dobre nagłośnienie osoby występującej. Bez porządnego mikrofonu nie obejdą się wokaliści oraz konferansjerzy. W tym artykule chcemy skupić się na konkretnym typie tego sprzętu, jakim jest mikrofon pojemnościowy.

Znaczenie słowa mikrofon doskonale opisuje jego podstawową funkcję, ponieważ można ją opisać jako instrument, który zmienia głośność dźwięku. Przez lata mikrofony przeszły długą drogę transformacji – pierwsze urządzenia miały kształt trąbki przykładanej do ucha, więc wykorzystywały zupełnie inny koncept niż ten obecnie. Rozwój technologii mikrofonowej przypada na koniec XIX w. i włączenie tych sprzętów w świat telefonii.

Jakie są mikrofony do wyboru?

Obecnie na rynku muzycznym dostępny jest cały szereg mikrofonów do wyboru. Skupiając się na głównym temacie, czyli mikrofonie pojemnościowym, przedstawiamy jego specyfikację, charakterystykę i zalety. Ten rodzaj mikrofonu charakteryzuje się dosyć zaawansowaną budową. Najczęściej zasilany jest poprzez specjalne źródło, którym zazwyczaj jest zasilacz Phantom. Najpopularniejszą wartością napięcia dla tego typu zasilacza i mikrofonu jest 48V, jaki i charakterystyczne użycie kabli XLR. Oprócz tego dobrze być w posiadaniu miksera, powermiksera lub interfejsu audio, który posiada zasilanie Phantom.

Do czego są używane mikrofony pojemnościowe?

Mikrofony pojemnościowe najczęściej używane są przez profesjonalistów. Często można spotkać je w studiach nagraniowych czy salach koncertowych. Taki stan rzeczy występuje głównie przez fakt, że ten typ mikrofonu jest niesamowicie czuły na dźwięki, co gwarantuje najwyższą jakość brzmienia na nagraniu. Sprzęty tego typu są tak czułe, że często używa się do nich dodatkowo specjalnych ekranów, które nazywane są również pop filtrami. Ekrany te zapobiegają zniekształceniom spowodowanym zgłoskami wybuchowymi typu B i P oraz szeleszczącym zgłoskom S,C,SZ,CZ itp. Dzięki niewielkiej masie układu drgającego szerokie pasma częstotliwości mogą być przenoszone równomiernie.

Z biegiem czasu zrodziło się kilka mitów o mikrofonach pojemnościowych. Jednym z najpopularniejszych było stwierdzenie, że pojemnościówki są zdecydowanie mniej wytrzymałe od mikrofonów dynamicznych. To błędne stwierdzenie ma swoje korzenie w historycznym przekonaniu o mniejszej wytrzymałości mikrofonów pojemnościowych, które jednak nie jest poparte żadnymi testami. Co więcej, każdy z produkowanych mikrofonów pojemnościowych przechodzi szereg prób wytrzymałościowych, więc nie ma mowy o defektach i braku wytrzymałości.

Gdzie się sprawdzą mikrofony pojemnościowe?

Mikrofony pojemnościowe idealnie sprawdzą się dla profesjonalistów poszukujących dobrej jakości przenoszenia pasm częstotliwości, wytrzymałego sprzętu oraz idealnego brzmienia na nagraniach w warunkach izolowanych (np. w studiu nagraniowym). Szeroki wybór mikrofonów pojemnościowych można znaleźć zarówno w naszym sklepie internetowym, jak i tym stacjonarnym, używając tego linku.

Źródło tekstu: https://sklep-muzyczny.com.pl/_blog/124-Mikrofon_pojemnosciowy_%E2%80%93_co_go_wyroznia.html