Klinkierem określamy odmiana cegły ozdobnej, która może być użyta zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest współcześnie tak chętnie wykorzystywana w pracach wykończeniowych?

Jakie atuty posiada klinkier elewacyjny?

Klinkier to po prostu wypalane w wysokich temperaturach płytki ceglane charakteryzujące się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz zawilgocenie. Płytki z cegły od lat wykorzystuje się jako element wykończenia domów i mieszkań – mogą służyć m.in. jako wewnętrzne płytki elewacyjne czy cegła na komin. Klinkier jest używany również na naroża, cokoły, podokienniki oraz pozostałe części budynków i wspaniale sprawdza się zarówno w przypadku domów utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym stylu.
Elewacja z klinkieru prezentuje się bardzo elegancko i nie jest podatna na niekorzystne czynniki z zewnątrz – śnieg, niską temperaturę, deszcz czy promieniowanie słoneczne. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc przez lata w idealnym stanie. Wykonane z klinkieru płytki ścienne posiadają również inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca powoduje, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne i klinkier na elewację

Zastosowana na ścianę zewnętrzną domu cegła ozdobna nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i odróżni go od innych. Z kolei klinkier jako elewacja wewnętrzna wyeksponuje styl, w jakim utrzymane są pomieszczenia – idealnie będzie pasować do wnętrz inspirowanych przestrzenią industrialnego loftu. Wysokiej jakości płytki ceglane można nabyć w wielu sklepach z materiałami budowlanymi – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych.