Przeszukując asortyment sklepów z roletami, łatwo zobaczysz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor się zdecydować? Istnieje kilka reguł, które warto poznać przed kupnem nowej osłony na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i dobierz dla siebie roletę w kolorze idealnym!

Który kolor rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy kluczowe trendy: minimalizm, dopełnienie i kontrast. Minimalizm kierowany jest do fanów czystych, prostych pomieszczeń, z niewielką liczbą dekoracyjnych bibelotów i dodatków. Przynależysz do tej grupy? Postaw na rolety w kolorze piaskowym, beżowym, szarym albo écru. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla pozostałych elementów w pomieszczeniu. Następny trend to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, czerwonego i żółtego przeciwstawne będą kolejno: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeżeli posiadasz meble bądź ściany w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej dodatek – przykładowo rolety – w kolorze pomarańczowym. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do najczęściej występującej w pomieszczeniu barwy. Aranżujesz salon w odcieniach szarości? Wybierz więc rolety tej samej barwie.

Czy barwy rolet wpływają na nastrój?

Według ogólnej reguły wpływu kolorów na nasz nastrój, barwy ciepłe rozbudzają, a zimne uspokajają. Mocny żółty pobudzi nasze twórcze myślenie – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik odpoczynku i harmonii – zda egzamin w salonie i tam, gdzie wypoczywasz. Kojący niebieski jest wręcz stworzony do sypialni. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna prowokować agresywne zachowania oraz eskalować drażliwe sytuacje i napięcia. Wykorzystuj ją wyłącznie w niewielkich dekorach – roleta w tym kolorze, obraz na ścianie czy ozdobne poduszki zupełnie wystarczą, by uatrakcyjnić pomieszczenie.