Skórzane ubrania motocyklowe to symbol motocyklistów lubujących się w sportowej jeździe lub używających potężnych cruiserów i chopperów. Kojarzą się z amerykańskimi filmami drogi, wolnością i skuteczną ochroną przed zabezpieczeniem w razie upadku lub kolizji. Aby jednak skórzane ubrania spełniały swoją funkcję, konieczna jest odpowiednia ich pielęgnacja. Czym czyścić skórę motocyklową? Czy można prać skórzaną kurtkę albo spodnie w pralce? Na czym polega impregnacja skóry? Tego dowiesz się z naszego tekstu! Konieczność odpowiedniej pielęgnacji skórzanej odzieży motocyklowej dotyczy każdego elementu stroju. Zarówno kurtka, jak i spodnie, kombinezon, rękawice czy obuwie muszą być czyszczone w odpowiedni sposób. Pamiętaj, że nawet wysokiej jakości odzież nie będzie spełniać swojej funkcji, jeżeli nie będzie prawidłowo konserwowana i prana!

Jak dbać o swoje skórzane ubrania motocyklowe, aby służyły nam przez długi czas?

Pielęgnacja skórzanych ubrań i ich prawidłowa eksploatacja nie jest trudna i wystarczy trochę cierpliwości, wolny czas i zaangażowanie, żeby samodzielnie zadbać o ich jakość. Przede wszystkim pamiętaj, aby odpowiednio dobrać rozmiar odzieży. Skórzana kurtka na motocykl dla kobiety czy mężczyzny musi być dobrze dopasowana do sylwetki pod względem rękawów, szerokości korpusu czy długości. Dlaczego to tak istotne? Jeżeli założysz zbyt dużą odzież, to – poza tym, że nie będzie ona odpowiednio chronić przed urazami, a protektory nie będą leżały na prawidłowych miejscach – kawałki skórzanego materiału mogą się szybko poszarpać, zaczną się źle układać i błyskawicznie popękają. Za małe skórzane kurtki motocyklowe czy spodnie będą się z kolei nienaturalnie się rozciągać, co również źle wpłynie na wytrzymałość tkaniny. Zwróć też uwagę, aby po każdym wypadzie motocyklowym dokładnie wyczyścić skórzaną odzież z kurzu, piasku i innych „drogowych” pozostałościach. Dzięki temu ubrania będą zachowywały swój blask, a nieczystości nie wnikną w strukturę skóry. Staraj się też przechowywać swoje skórzane motocyklowe spodnie i inną odzież w miarę suchych warunkach, najlepiej w szafie. Po każdym użyciu sprawdź też stan ubrań, wraz z kontrolą protektorów. Zdarza się, że ochraniacze mogą ulec uszkodzeniu i konieczna będzie jego wymiana.

Impregnacja skóry — dlaczego jest tak ważna?

Jedną z kluczowych czynności, które powinien wykonywać każdy posiadacz skórzanej odzieży motocyklowej, jest jej impregnacja. To nakładanie specjalnych środków, które wzmacniają strukturę materiału i przekładają się na jej wygląd. Impregnowany regularnie materiał jest bardziej odporny na zanieczyszczenia i mniej się brudzi, nie rozciąga się pod wpływem promieni słonecznych, jest zwarty, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ewentualne czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy skrajna temperatura. Środki pielęgnujące ograniczają również ryzyko popękania kolejnych powłok odzieży skórzanej i charakterystycznego efektu pomarszczenia ubrań. Poza tym impregnowana odzież skórzana doskonale się prezentuje. Warto pamiętać, że schludny, elegancki wygląd to domena każdego szanującego się motocyklisty. Impregnacja skóry nabłyszcza cały materiał. W jaki sposób impregnować damskie lub męskie motocyklowe skórzane kurtki, spodnie, rękawice czy buty? Wykorzystuj do tego dedykowane produkty, wykonane na bazie naturalnych składników, które skutecznie natłuszczają powierzchnię. Pamiętaj, że przed impregnacją koniecznie trzeba dokładnie oczyścić ubrania z nagromadzonych zanieczyszczeń. Jak często warto impregnować ubrania motocyklowe? Po każdym praniu lub jeździe w deszczu. Jeżeli wykorzystujesz impregnaty z naturalnych składników, nie musisz obawiać się o kondycję materiału, a wręcz przeciwnie – będzie to na niego działać pozytywnie!

Jak prać skórzane spodnie i inną odzież motocyklową?

Jak prawidłowo czyścić skórę motocyklową? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie pierz ubrań skórzanych w pralce – nawet program prania ręcznego może uszkodzić strukturę materiału i niekorzystnie wpłynąć na kolor. Są dwa prawidłowe sposoby czyszczenia odzieży wykonanej ze skóry naturalnej. Pierwszy to samodzielne czyszczenie skóry przy pomocy miękkiej szmatki, szarego mydła i letniej wody. Do prania możesz używać też dedykowanych do tego środków. Jak samodzielnie prać kurtkę skórzaną lub spodnie?  To dość proste: 1. wyjmij z odzieży protektory, jeśli są – należy je czyścić osobno,2. zamocz miękką szmatkę w ciepłej wodzie z szarym mydłem i zdecydowanymi, ale jednocześnie delikatnymi ruchami zmyj cały brud z powłoki ubrania,3. wypłukaj szmatkę (lub sięgnij po czystą i zamocz ją w ciepłej wodzie),4. zmyj pianę z ubrania,5. pozostaw odzież do wyschnięcia w ciepłym, ale nie gorącym miejscu.  Drugi sposób na czyszczenie skórzanej odzieży to oddanie jej do specjalnej pralni. Po ten krok sięgaj przy większych zabrudzeniach albo po zakończeniu sezonu motocyklowego.

Konserwacja skóry — co warto wiedzieć?

Dbanie o skórzane ubrania nie wymaga wielkich nakładów finansowych, bo środki konserwujące kosztują kilkadziesiąt złotych, a do prania możesz używać najtańszego, szarego mydła. Nie zawsze jesteś też zmuszony do korzystania z usług profesjonalnych pralni. Jednocześnie prawidłowa konserwacja skóry może sprawić, że Twoje skórzane ubrania motocyklowe będą służyć przez wiele lat. Materiał będzie zawsze wytrzymały i mocny, a zgromadzone w szafie kurtki czy spodnie staną się synonimem elegancji, szyku i odpowiedzialności!

Źródło tekstu: https://shima-sklep.pl/jak-i-czym-czyscic-skore-motocyklowa-poradnik-jak-dbac-o-skorzane-ubrania-na-motocykl.html