Chcesz kupić książki dla młodzieży? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Młodzież urodzona w XXI wieku ma coraz rzadszą styczność z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizji, na tablecie czy w smartfonie, a po książkę z reguły sięga wówczas, jeśli jest to lektura szkolna. I też z powodu obowiązku analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności stało się niezrozumiałym konceptem.

Literatura dla młodzieży – książki dla czytelników w wieku od 12-18 lat

Licealiści nie są skazani jedynie na czytanie lektur szkolnych. Publikowana jest mnóstwo literatury dla nastolatków zarówno zagranicznych jak i polskich pisarzy, którzy omawiają problemy i opowiadają historie interesujące dla młodej generacji czytelników. Ten typ literatury uzyskał własną nazwę, czyli “literatura YA (Young Adult)”. Jest to beletrystyka kreowana z myślą o czytelniku w wieku od 12 do 18 lat. Książki młodzieżowe sięgają do wielu gatunków literackich: są tu m.in historie obyczajowe, horrory czy fantastyka naukowa. Jednak wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wyraźnie do codziennych doświadczeń młodzieży. Historie te mówią więc o pierwszym zauroczeniu, zdobywaniu i utracie przyjaźni, stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości oraz odkrywaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala licealistom poczuć, że inni również doświadczają podobnych problemów przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Czy warto namawiać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Rekomendujemy oferować młodzieży angażującą ją literaturę, dlatego że podsycenie w nich chęci czytania dla rozrywki z biegiem czasu przynosi wiele korzyści. Dziecko, które codziennie czyta posługuje się większym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co dostrzegalnie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak odkrywanie problemów innych ludzi w identycznym wieku to również metoda na dokładniejsze zrozumienie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w nastoletnim dziecku empatii. Co ważne, opiekunowie nigdy nie powinni szydzić pasji dziecka. Jeśli więc dziecko chętniej sięga po historie o wilkołakach bądź superbohaterach nie mówcie, że to bezsensowne i dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Nasze dane teleadresowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa