Zobacz, gdzie zamówić banknot kolekcjonerski.

Kiedy słyszymy o kolekcjonowaniu przedmiotów, jedną z pierwszych myśli obok zbierania znaczków czy pocztówek jest gromadzenie monet. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, które budzą zainteresowanie hobbystów. W połowie ubiegłego wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych notgeldów.

Banknoty – od wieków budzą uznanie doskonałym wzornictwem

Niewiele osób wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych nie pojawiły się na terenie Europy, lecz w Chinach. Pierwsza ich wersja, zbliżona w swoim zastosowaniu najbardziej do współczesnych weksli, sporządzona była ze skóry i pojawiła się około 2200 lat temu za czasów Dynastii Han. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują obecnie uformowały się natomiast między VII a XII w. podczas rządów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, bo zwalniały ich od przymusu podróżowania na duże odległości z dodatkowym ciężarem w postaci monet. Europejczycy pierwszy raz dowiedzieli się o papierowej walucie z historii słynnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednak w krajach europejskich zaczęto korzystać z nich w szerszym zakresie między XVII a XVIII w. Z biegiem czasu tę formę płatności za usługi i towary przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są wypierane przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Może właśnie stąd bierze się coraz większe zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, jako że nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od dziesięcioleci przecież fascynują finezyjnym designem.

Banknoty kolekcjonerskie to nie tylko banknoty obiegowe

Osoby kolekcjonujące banknoty, podobnie jak nimizmatycy, gromadzą zazwyczaj banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, lecz ich cena zdarza się ogromna – to w zależności od ich kondycji i daty wprowadzenia w obieg. Odmiennym rodzajem banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w ograniczonym nakładzie, na ogół celem upamiętnienia istotnych wydarzeń lub zasłużonych osób ze świata kultury, polityki oraz nauki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje Narodowy Bank Polski. Upamiętniają one między innymi 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (banknot 10 zł) czy 200. rocznicę narodzin Fryderyka Chopina nominał 20 zł). Co interesujące, poza oszałamiającym designem, banknoty kolekcjonerskie posiadają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, np. nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby, recto-verso i znaki wodne.

Nasze dane teleadresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]