Urządzasz dom i myślisz, jak uczynić je jeszcze bardziej przytulnym, ale jednocześnie chcesz, aby nowa aranżacja wnętrza miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w zainstalować biokominek!

Czym cechują się eko kominki

W latach, kiedy tak dużo mówi się o ochronie środowiska i smogu, naturalnym jest, że nawet właściciele domów jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych drewnem lub węglem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne dają wszak ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie generują dymu. Spalane w nich wkłady żelowe lub biopaliwo dają głęboką ciepłą barwę płomieni, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można oprócz tego udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem błyszczy się jak jarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w przeróżnych barwach lub polanami ceramicznymi, które znakomicie imitują takie gatunki drzew jak dąb, sosna, olcha, czy brzoza, co zwiększa dynamikę ognia i nasila odczucie posiadania klasycznego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden plus – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają rozgrzane jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po wygaszeniu ognia.

Biokominek narożny – czy warto?

Oprawy biokominków produkowane są w wielu kształtach. Dość popularne są biokominki narożne, charakteryzujące się tym, że ich obudowa zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na zagięciach ścian oraz kolumnach. Takie biokominki rogowe nadają się również do zabudowy – daje to olśniewający efekt aranżacyjny. Atutem biokominków narożnych jest to, iż wysyłane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w kliku kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed zakupem zaczniemy się zastanawiać, czy zdecydować się biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma głównie wartość estetyczną, trzeba jednak pamiętać, że szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona płomienia dłużej się ogrzewa, dlatego jeżeli chcemy używać biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeżeli biokominek będzie zawieszony nisko, a mamy w domu małe dzieci, warto wybrać model z szybą, która nie da pociesze sięgnąć do płomienia.