Kim jest detektyw? Już od XIX wieku rozwijał się ten zawód, a użycie niezwykłych i fascynujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze czego przykładem jest na przykład postać Sherlocka Holmesa. Samo słowo “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Praca detektywa opiera się na przeprowadzeniu śledztwa, podczas którego posługuje się racjonalnym, logicznym myśleniem i innymi niejawnymi metodami dochodzenia. Taka forma dedukcji ma na celu zidentyfikowanie właściwych wniosków w oparciu o dowody, tajne informacje i przesłanki. Prywatny detektyw prowadząc śledztwa zlecone przez klienta jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą mieć ogromne znaczenie w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Na czym polega praca detektywa?

Coraz częściej korzystamy z usług prywatnych detektywów. W dzisiejszych czasach biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i kompetentny, a każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta ma znaczenie. Przede wszystkim wachlarz takiej działalności to gromadzenie wrażliwych, tajnych wiadomości często dotyczących procesów karnych i cywilnych, szukanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, dokonywanie weryfikacji wiarygodności świadków i dokumentów, wywiązywania się z odpowiedzialności finansowych i ubezpieczeniowych. Wysoki popyt na detektywów wynika z tego, że coraz częściej jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest uzasadnić nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a zeznania osób postronnych i świadków są przeinaczone. Tylko detektyw jest w stanie ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.