Mnóstwo odpadów nie może trafić do pojemników komunalnych. Idzie tu zwłaszcza o te, które powstają podczas wszelkiego typu prac budowlanych i ogrodowych, opróżniania piwnicy bądź poddasza oraz odśnieżania. Śmieci jak np. gruz, stare meble, elementy stolarki podłogowej lub otworowej, śnieg lub opony powinny trafić do specjalnego kontenera dostarczonego na czas przeprowadzenia prac. Jak złożyć na niego zamówienie? Który spośród dostępnych typów kontenera będzie dla nas najlepszym wyborem?

Kontenery na gruz – rodzaje i objętość

Szukając kontenera, należy skupić się głównie na jego objętości. Jeśli ta będzie zbyt mała, zwyczajnie nie zmieszczą się w nim wszystkie śmieci wygenerowane w trakcie robót. Jeżeli natomiast wybierzemy za duży kontener, poniesiemy niepotrzebne koszty – wszak cena wynajmu jest zależna m.in. od jego wielkości. Duże kontenery na gruz i inne odpady mają pojemność dochodzące do kilkunastu m3. W większości prac remontowych w zupełności wystarczy zamówić kontener o pojemności 6 metrów sześciennych – bez problemu pomieścimy w nich gruz, rozebrane ościeżnice i okna, a także zdjęte panele podłogowe czy skute płytki ceramiczne.

Kontener – jak go wynająć?

Kontener na gruz możemy wypożyczyć od firmy zajmującej się transportem i recyklingiem odpadów. Przedsiębiorstwa tego typu działają nie tylko w dużych miastach, takich jak Kraków czy Poznań, ale również w mniejszych miejscowościach. Usługa polega na dostarczeniu kontenera pod określony adres. Kontener musi zostać zapełniony w ustalonym w umowie okresie. Jeśli przekroczymy termin, dostawca kontenera może nałożyć na nas kolejne opłaty. Po napełnieniu firma zabiera od nas kontener wraz z zawartością, która następnie podlega legalnej utylizacji.