Zapalenie miazgi, zaawansowana próchnica, martwica, złamanie zęba bądź konieczność przygotowania korzenia do protezy – te kazusy łączy fakt, iż na ogół w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Chociaż nazwa ta u niektórych pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie powinniśmy się bać tego typu terapii. Obecnie stomatologia posługuje się nowoczesnym wyposażeniem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także największych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Etapy leczenia kanałowego

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego zmienionej chorobowo miazgi. Składa się ona z nerwu oraz naczyń krwionośnych, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania bardzo efektywnego środka znieczulającego. W następnej kolejności przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to napełnienie kanału zęba metalem szlachetnym, materiałem kompozytowym, ceramiką lub cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego dentystę do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bo tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z bardziej złożonych zabiegów wykonywanych w gabinecie dentystycznym. Warto w związku z tym wybrać rzetelnego dentystę, który go wykona. Gwarancją tego, iż leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu transmitującego obraz do monitora. Pozwala to lekarzowi na wprawne oczyszczenie, a w następnej kolejności dokładne wypełnienie kanału, dzięki czemu kolejne zabiegi nie będą już potrzebne.