Tereny zielone na osiedlach mieszkaniowych wymagają szczególnej pielęgnacji – drzewa trzeba cyklicznie przycinać, a te, które niszczą nawierzchnię dróg, usuwać. Jakie zabiegi pomagają utrzymać tereny zielone w znakomitej formie i kogo najlepiej zatrudnić do takiej pracy? W jaki sposób pielęgnuje się drzewa w miastach? Sprawdź nasz poradnik.

Pielęgnacja drzew – zdecyduj się na częste przycinanie

Cięcia standardowe, instalowanie wiązań statycznych, rozdrabnianie gałęzi – wszystkie te czynności pomagają przywrócić ogrodom miejskim estetyczny wygląd i jednocześnie chronić spacerowiczów przed spadającymi konarami. Cykliczne przycinanie drzew w okresie ich wzrostu przynosi wiele korzyści – korona ładniej się prezentuje, a drzewo rodzi więcej owoców. O bardziej dojrzałych drzewach także trzeba pamiętać – zainfekowane gałęzie należy co jakiś czas usuwać, a wówczas drzewa będą zachwycały piękną koroną. Wycinka jest konieczna wtedy, gdy konary drzewa stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Interwencja specjalistycznej firmy jest potrzebna także po silnych wiatrach, kiedy uszkodzone drzewa zagrażają bezpieczeństwu na drodze.

Pielęgnacja drzew – jaki sprzęt stosowany jest przy wycince

Polskie prawo ciągle się zmienia. Wiele formalności zostało zniesionych, jednak sama pielęgnacja parków wiąże się z ciężką pracą. Bardzo często wycinka drzew wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, ale jest on konieczny również do usunięcia pozostałości po nich. Wówczas warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, która posiada doświadczenie w wycince. Jednym z najważniejszych zabiegów jest frezowanie pni, które wykonuje się już po ścięciu drzewa. Specjalne ostrza rozdrabniają korzenie. Zrębki drzew można później zagospodarować np. jako biopaliwo.