Zamów okna drewniane zabytkowe
Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, a na ich cenę w dużym stopniu wpływa także metryka. Tak jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem kupionych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo przeprowadzić te prace?
Okna zabytkowe – jak odróżnić
Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej zdobień niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co sprawia, iż potrzebne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – materiału, który posiada wiele dobrych stron, jednak wymaga regularnych remontów, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.
Komu zlecić remont okien zabytkowych?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga najwyższych umiejętności – ten typ okna cechuje się bowiem zastosowaniem różnych, obecnie już nieczęsto widywanych, technologii. W związku z powyższym, także najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie mają dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym wypadku mogą otrzymać wysokie kary.
Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]