Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystycznego należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich części (np. całych korzeni lub wierzchołków korzeni). Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – przede wszystkim na skutek często powracających stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg stomatolog a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują niemiłe odczucia. Poza tym pacjenci, którzy przeraźliwie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.