Nabycie samochodu to spory wydatek – dla wielu z nas wiąże się zatem z podjęciem poważnych decyzji. Niezmiernie wysokim ryzykiem jest kupno pojazdu z drugiej ręki – etyczność ich właścicieli niestety w wielu przypadkach bywa na niskim poziomie, a samochód reklamowany jako bezwypadkowy i w 100% sprawny, okazuje się mieć „ciekawą” historię i sporo usterek. Na nieszczęście nie każdy z nas jest w stanie wypatrzyć potencjalne nieprawidłowości przed realizacją transakcji. Sprawdzanie pojazdu przed zakupem warto zatem powierzyć profesjonalistom.

Sprawdzenie auta przed kupnem – ujawnianie wad i usterek

Sprawdzenie aut używanych jest konieczne, żeby przekonać się, że pojazd rzeczywiście jest w takim stanie technicznym, jak deklaruje jego aktualny właściciel. Dobrze będzie, jeśli samochód obejrzy wykwalifikowany, godny zaufania mechanik, nie mający żadnych związków ze sprzedawcą. Wyjątkowo ważne okazuje się to w przypadku kupna pojazdu z komisu czy też od pośrednika. Czasem firmy, by podnieść wyniki sprzedaży, mają tendencję do zatajania informacji o różnych mankamentach i uszkodzeniach, które przyczyniłyby się do obniżenia ceny. Sprawdzenie auta przed kupnem gwarantuje uniknięcie takich pomyłek i – tym samym – niepotrzebnych wydatków.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – sprawdź VIN

Jednakowo znacząca – a czasem nawet istotniejsza – jest historia pojazdu. Idzie tu szczególnie o dane o możliwych wypadkach, w których brał on udział, przejechanych kilometrach i wpisach w rejestrach samochodów kradzionych. Na sprawdzenie samochodu pod tym kątem pozwala Vehicle Identification Number (VIN) i specjalistyczne wyszukiwarki. Przeszukiwanie ich jest płatne, ale zakłady oferujące inspekcję pojazdów gwarantują też dostęp do tej usługi – tym samym nie kupimy kradzionego auta i unikniemy wielu innych kłopotów.