Dzisiejsze hale magazynowe mają zwykle dużą powierzchnię i mieszczą miliony sztuk produktów. To sprawia, że, aby utrzymać wysoką skuteczność ich pracy, trzeba wprowadzić w życie właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, usprawniająca procesy wysyłki, rozładunku i przechowywania przechowywanych dóbr. Pod tym określeniem kryje się wiele udogodnień, wśród których istotne znaczenie mają transport poziomy, wózki systemowe oraz system regałów przesuwnych. Jak polepszają one wydajność hal magazynowych?

Automatyzacja magazynu – wózki systemowe oraz transport poziomy

Jednym z głównych wyzwań, z którym musiały się zmierzyć firmy spedycyjne, było uczynienie transportu materiałów wewnątrz magazynu efektywniejszym, bezpieczniejszym i szybszym. W dzisiejszych czasach jest to wykonalne z użyciem takich technologii jak wózki systemowe oraz transport poziomy. Pierwsze rozwiązanie polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z 3 do nieco ponad 1 metra. Natomiast systemy transportu poziomego zwykle składają się z dedykowanych zwrotnic oraz przenośników rolkowych, umożliwiających sterowanie ładunkiem.

Regały przemysłowe – dla składów o niewielkiej powierzchni

Kolejną przeszkodą, z którą pozwala uporać się automatyzacja magazynu, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w halach o niedużym metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem okazują się być przesuwane regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność magazynu może zwiększyć się o kilkadziesiąt procent, a trafienie do poszczególnych palet będzie nieomal tak łatwe, co w przypadku typowych systemów regałów. Do przechowywania materiałów o niższej wartości, można dodatkowo użyć automatycznych szaf magazynowych.