Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup samochodu prosto z salonu. Nie jest to zresztą konieczne, bo na rynku wtórnym dość łatwo możemy znaleźć modele, które przy prawidłowej eksploatacji posłużą nawet kilkanaście lat. Oczywiście znalezienie takiego auta wymagać będzie umiejętności diagnozowania różnego typu usterek i odpowiedniej wiedzy. Większość z nas zwyczajnie ich nie ma, jednak nie oznacza to, że tacy kierowcy, kupując samochód z drugiej ręki, narażeni są na ponoszenie dużego ryzyka. Mogą bowiem skorzystać z pomocy specjalisty.

Kupno samochodu używanego – co trzeba sprawdzić?

Wykaz rzeczy, które potencjalny nabywca auta powinien sprawdzić przed jego zakupem jest długa i obejmuje zarówno kwestie techniczne, jak i prawne. Jeśli chodzi o kondycję techniczną pojazdu najwięcej na jej temat powiedzą takie elementy jak oświetlenie, szyby (zwłaszcza przednia) oraz ewentualne przerwy między elementami nadwozia, świadczące o możliwej wypadkowej przeszłości samochodu, podobnie zresztą jak niedomykające się drzwi. Przed zakupem auta bezwzględnie powinniśmy też upewnić się, że nie figuruje ono w wykazie pojazdów kradzionych.

Komu powierzyć sprawdzenie auta przed zakupem?

Jak już napomknęliśmy, uzyskanie stuprocentowej pewności co do tego, że samochód jest w dobrym stanie technicznym, a konieczne naprawy nie okażą się dla naszych finansów dużym nadwyrężeniem, wymaga odpowiedniej wiedzy. Dlatego zadanie to warto zlecić fachowcom wykonującym inspekcje samochodów przed zakupem. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, warsztaty oferują też sprawdzenie historii samochodu na podstawie numeru VIN.