Zakup auta używanego przeważnie związane jest z pewnym ryzykiem – taki samochód jest oczywiście o wiele tańszy aniżeli pojazd kupiony prosto z salonu, niemniej jednak może ukrywać rozmaite uszkodzenia. Jak znaleźć nieuszkodzone auto i ustrzec się zawodu?

Kupno samochodu używanego – na co warto zwrócić uwagę?

Co roku dziesiątki tysięcy naszych rodaków myśli o nabyciu samochodu na rynku wtórnym, co pozwala na oszczędność aż do kilku tysięcy złotych w stosunku do pojazdów pochodzących z salonów. Transakcje tego typu bywają pechowe – zdarza się, iż faktyczny stan techniczny pojazdu jest zatajony przez zbywcę, a zamaskowane uszkodzenia wychodzą na jaw już po zatwierdzeniu umowy. Jak ustrzec się takich sytuacji i wybrać samochód, który zaspokoi nasze oczekiwania? Przede wszystkim najważniejsze jest wnikliwe zweryfikowanie pojazdu, np. sprawdzenie historii samochodu. Robi się to sczytując VIN – dzięki niemu możemy dowiedzieć się, kto był posiadaczem samochodu, znaleźć dane o możliwych kolizjach, wadach oraz kradzieżach pojazdu. Należy też sprawdzić stan techniczny samochodu specjalistycznym urządzeniem do diagnostyki – ujawnia to zatajone wady.

Inspekcja auta przed zakupem – kto ją zrealizuje?

Nie wiesz, co warto sprawdzić podczas wyboru pojazdu z drugiej ręki? A może nie masz czasu na samodzielne sprawdzanie stanu samochodu? W ustrzeżeniu się przykrego zaskoczenia pomoże rzeczowa inspekcja samochodu, którą zrealizują wyspecjalizowane firmy. Podmioty o tym profilu działalności posiadają specjalistyczne aparaty do diagnostyki, które służą m.in. do badania powłoki lakieru. Inspektorzy firmy dojeżdżają do miejsca, w którym zaparkowany jest samochód, weryfikują VIN, sprawdzają, czy pojazd nie był przedmiotem kradzieży, a po ukończonych oględzinach tworzą wszechstronny protokół odnośnie kondycji auta wraz z jego zdjęciami.