Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębów. Sprawdzą się zarówno w przypadku braku jednego zęba, jak i całkowitego bezzębia. Ich najważniejszymi zaletami są naturalny wygląd i względnie nieskomplikowania pielęgnacja – implant zęba, a dokładniej jego ceramiczna korona, wygląda tak samo jak prawdziwy ząb. Ich zakładanie jest również mniej przykre dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy czy mostu – nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda ten proces i jak trzeba się do niego przygotować.
Implanty zębów – fazy terapii
Zabieg wstawienia implantów zębowych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi znieczulenia. Poza nim istotne jest również odpowiednie nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się techniki piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To najbardziej skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego biegłości i wyczucia. Precyzja istotna jest też przy wszczepieniu implantu stomatologicznego w kość. Gdy ten będzie na swoim miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zszyć dziąsło pacjenta.
Implanty zębowe a leki przeciwbólowe
Proces zakładania implantu zębowego budzi u części pacjentów obawy związane z potencjalnym intensywnym bólem doświadczanym podczas zabiegu i bezpośrednio po nim. Na szczęście niepokój ten jest całkowicie nieuzasadniony. Obecnie implantologia korzysta z niezmiernie efektywnych środków przeciwbólowych, gwarantujących pacjentowi pełny komfort na fotelu stomatologicznym. Pacjenci szczególnie wrażliwi na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne, które całkowicie wyeliminuje problem strachu przed leczeniem stomatologicznym.