Dalsze informacje o badaniach kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na szosach w największej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz busów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele tych profesji w myśl prawa muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest umiejętność szybkiej reakcji, percepcja prędkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]