Funkcjonuje wiele systemów zarządzania treścią stron internetowych (Zikula, XOOPS, eZ publish), jednak niewątpliwie w ostatnich latach większość stron tworzy się o WordPress. Nic dziwnego, gdyż w przeciwieństwie do innych CMS-ów, nawet początkujący internauta zbuduje na nim nieskomplikowaną stronę internetową, a Ci którzy posiadają umiejętności postawią na WordPress nawet bardzo rozbudowany sklep internetowy.

Czemu WordpPress jest niezwykle popularny?

Jeszcze 15 lat temu WordPress służył zwłaszcza jako oprogramowanie, na którym bez trudu i ekspresowo można było uruchomić blog. Z czasem możliwości WordPressa rozszerzały się, powstały tysiące wtyczek i motywów pozwalających na tworzenie na nim coraz bardziej złożonych stron internetowych, a ostatnimi czasy również sklepów (dzięki połączeniu połączeniu z WooCommerce). Obecnie zatem ten CMS służy nie tylko blogerom, ale przede wszystkim osobom projektującym strony www, prowadzącym działalność gospodarczą w internecie, właścicielom firm, a także zarządcom portali społecznościowych. Fundamentalną zaletą WordPressa jest prostota jego instalacji, możliwość stosowania tysięcy szablonów, które pozwalają szybko zmieniać wizerunek strony, oraz dostęp do podobnie dużej ilości pomocnych wtyczek, pomagających m.in. w tłumaczeniu stron, tworzeniu kopii zapasowych, eliminowaniu spamu, optymalizacji strony (SEO), dodawaniu komentarzy, przyśpieszeniu ładowania się strony, tworzeniu formularzy bądź analizie statystyk wizyt na stronie. Trzeba podkreślić, iż większość wtyczek i szablonów dostępnych jest bez opłat! WordPress skupia potężną społeczność użytkowników, którzy dbają o ciągły jego rozwój, stąd także regularne aktualizacje systemu eliminujące luki w zabezpieczeniach i gwarantujące wysokie bezpieczeństwo użytkowania.

Jak znaleźć usługę hostingową dla WordPress?

Poszukując hostingu strony dla WordPress trzeba zamówić go u dostawcy, który ma odrębna usługę dla tego CMS. Godny polecenia jest dedykowany hosting z automatyczną instalacją WordPress, zgodny z aktualnymi przepisami dotyczących ochrony danych osobowych i bez ograniczenia transferu. Należy zwrócić uwagę, czy dostawca hostingu dla WordPress wykorzystuje szybkie i skuteczne dyski SSD, cyklicznie tworzy backup danych, zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie serwera (tj. na poziomie minimum 99%), a w razie awarii świadczy całodobowe wsparcie techniczne. Nie bez znaczenia jest też możliwość kupna i zastosowania certyfikatu SSL dla strony, udostępnienie bezpłatnych narzędzi do monitoringu działania serwera czy możliwość dodania nielimitowanej liczby kont poczty elektronicznej, a wszystko to w oparciu o zrozumiały i wyważony cennik.