Zajrzyj w to miejsce jeżeli chcesz zlecić badania wysokościowe Bielsko Biała

Większość z nas pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z serwisowaniem kominów oraz myciem okien w wieżowcach. W myśl obowiązujących w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie prace wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się minimum trzy metry nad ziemią, konieczne jest natomiast przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie choroby powodują, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy skierowania na badania lekarskie. Po ich przejściu – jeśli rzecz jasna efekty będą pozytywne – zyskamy zaświadczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Bywa jednak, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wówczas słusznie zrobimy udając się sami do laryngologa, okulisty i neurologa celem wykonania badań, zaś następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie sprawdzone?

Badania wysokościowe muszą wykryć choroby, które powodują, iż praca na wysokościach staje się niebezpieczna. Do najważniejszych tego rodzaju chorób zaliczają się przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również zez. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co dwanaście miesięcy.

Nasze dane teleadresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]