Leasing niewątpliwie jest wymieniany jako jeden z najpopularniejszych wśród przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne atuty sprawiają, iż leasing bywa doskonałym sposobem umożliwiającym optymalizację kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim ze względu na to, iż w Polsce ratę leasingu interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny wpływa także to, iż umożliwia on zdobycie potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa aktywów bez konieczności ich nabycia. Na czym konkretnie więc polega leasing? O czym należy pamiętać stawiając na taką formę finansowania?

Zasady leasingu

Nazwa leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy wynajem. W państwach anglosaskich prawo nie odróżnia leasingu od wynajmu, lecz w Polsce są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego dobra leasingobiorcy, za co ten ostatni zobowiązuje się opłacać raty leasingowe. Przedmiotem leasingu najczęściej są pojazdy, które budują flotę firmy, urządzenia potrzebne do działania przedsiębiorstwa czy też sprzęt do punktu sprzedaży. Po wygaśnięciu leasingu udostępnione dobra zostają zwrócone do leasingodawcy, który najczęściej zbywa je w atrakcyjnej cenie.

Specjalista powie jak wybrać dobry leasing

W ostatnim czasie w Polsce pojawiło się sporo propozycji leasingu. Ich różnorodność powoduje, iż ciężko znaleźć w tej grupie tę najkorzystniejszą – niezbędne do tego są właściwe umiejętności. A że nie każdy przedsiębiorca je ma, wybierając leasing, dobrze zrobimy korzystając z doradztwa specjalisty. Przed wyborem oferty warto więc odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak znaleźć propozycję odpowiednią dla naszych oczekiwań i zapewni, iż leasing naprawdę okaże się najkorzystniejszym rozwiązaniem.