Wszystko, czego trzeba dowiedzieć się o fakturach ustrukturyzowanych, znajdziesz na flobo.io.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie przedsiębiorcy na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12 miesiącach okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z tego podatku.

Czym jest faktura ustrukturyzowana?

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle określoną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie niewiele mówi człowiekowi, który nie wie jak go rozszyfrować, jednakże dla stosownego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju będzie doskonale klarowny. Fakt, że faktury mają ujednoliconą strukturę powoduje, że bez względu na to jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które do tej pory nierzadko spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w aplikacji księgowej danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – dalsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi szybciej dostaną zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem lepiej zapobiega wykroczeniom w obszarze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Watro podkreślić, że konieczność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania księgowego, jednakże trzeba dokonać jego integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]