Szukasz informacji o systemie rozliczeń SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Mimo, że de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z podstaw sprawnego działania międzynarodowej bankowości.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednak nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA i Elixir.Na całym świecie wykorzystywane są również rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest więc najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]