Każdy dom zbudowany jest z paru typów ścian. Do tych najbardziej istotnych bez wątpienia zaliczana jest ściana fundamentowa, która niezwykle często określana jest również mianem fundamentów. Fundament stanowi podwalinę budynku. To on przejmuje wszystkie obciążenia, a następnie przekazuje je na warstwę gruntu. Dzięki temu całość konstrukcji nieruchomości odznacza się stabilnością. Rolą ściany fundamentowej jest w związku z tym połączenie w sposób bardzo stabilny konstrukcji budynku z gruntem. Nie trudno więc domyśleć się, że ściana tego rodzaju musi zostać właściwie wykonana.

Ściana fundamentowa – wysokiej jakości metody hydroizolacji

Aby ściana fundamentowa cechowała się trwałością oraz odpowiednio spełniała nałożoną na nią rolę, powinna być solidnie osłaniana przed działaniem wody. Powinno się wiedzieć, że wielu architektów, inwestorów, a nawet wykonawców robót budowlanych nie dysponuje dostateczną wiedzą, która umożliwia dobranie odpowiedniego sposobu hydroizolacji. Wykorzystywanie niewłaściwych substancji hydroizolacyjnych oraz niewłaściwie dobrany budulec powodują, że ściana fundamentowa może nie być odporna na działanie wody. A wówczas wystąpić mogą duże problemy.

Ściana fundamentowa – doskonały materiał i zasady wykonania

Idealnym materiałem do postawienia ściany fundamentowej jest beton. Sprawdzi się on głównie tam, gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Na materiale takiego typu bez trudu nakłada się naprawdę dobrze funkcjonującą hydroizolację. Należy jednak pamiętać, że jeśli w ścianie wykonano łączenie fug, to punkty te muszą zostać zabezpieczone w wyjątkowy sposób. Wszystko dlatego, że punkty te są słabsze i to na ogół właśnie przez nie przenika woda gruntowa, prowadząc do uszkodzenia ściany. Raczej kiepskim materiałem, z którego wykonuje się ściany fundamentowe jest natomiast czerwona cegła. Ten budulec wilgoć przenika bez trudu. Co więcej, woda wspina się w górę ściany, powodując takie uszkodzenia, jak puchnięcie, a potem odpadanie tynku. Do tego pojawić się mogą psujące dobry wygląd ściany zacieki. Z tego powodu przygotowanie hydroizolacji ściany fundamentowej najlepiej jest zlecić mającej duże doświadczenie firmie.