Okna skrzynkowe utożsamiamy zwłaszcza z wiekowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach lub dworkach. Dziś są one produkowane zwłaszcza z przeznaczeniem do montażu w takich budynkach, bo zastosowanie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez urzędników. Warto jednak zaznaczyć, że z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, iż dzisiejsze modele są równie wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, między którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach nierzadko dzielone są na czworo części – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i kiedyś były wykorzystywane do wietrzenia pomieszczeń. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zbudowanych przed laty – chociażby chatach z czerwonej cegły.

Okna skrzynkowe – drewno

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być wyprodukowane z właściwego materiału. Dotychczas najchętniej wybierano sosnę lub modrzew, lecz ostatnimi czasy ich twórcy wykorzystują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti okazują się wszak o wiele bardziej odporne na wpływ deszczu, powietrza oraz ekstremalnych upałów.

Nasze dane teleadresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]