Jazda konna należy do tych dziedzin sportu, w których ryzyko upadków jest szczególnie duże. A te, z uwagi znaczną wysokość oraz prędkość, mogą być naprawdę niebezpieczne. Na uszkodzenia narażona jest przede wszystkim głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być dobrze chroniona. W sklepach z artykułami dla entuzjastów jazdy konnej można nabyć 2 rodzaje ochrony na głowę – kaski oraz toczki jeździeckie. Ale które z nich zapewniają lepszą ochronę? Co należy wiedzieć któregoś z tych akcesoriów?

Kaski czy toczki jeździeckie? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była prosta, myśliwska czapka. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest z reguły wykonany z włókna szklanego i stanowi formę pośrednią między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co zalecany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niedużej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, który jest stosowany przez wyczynowców i ma atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy toczek lub kask jeździecki

Najistotniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi posiadać odpowiednie atesty, a także być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja lub umożliwiać regulację swojego rozmiaru. Do kasku należałoby dokupić akcesoria – przede wszystkim pokrowiec, który ułatwi jego transport i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask nie powinno się także iść na kompromis. Tym samym, jeśli w naszej miejscowości nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można kupić go w sklepie internetowym.

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]