Kantar kupisz na horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38.

Kantar to powszechnie używana część uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, ponieważ jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dobrany do profilu i wymiarów głowy zwierzęcia, jak również nie powodować u niego zadrapań. Jak zatem wybrać najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co odpowiedniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sprzedaży dostępne są przeróżne warianty kantarów: sznurkowe, podszywane, taśmowe i skórzane. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pomocą ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia dużo bardziej wygodny jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Jeszcze większą wygodę gwarantują kantary podszywane – przykładowo sztucznym albo prawdziwym futerkiem, które da się zdjąć celem umycia. Kantar tego typu doskonale chroni przed tworzeniem się obtarć, a zarazem pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest kilka rozmiarów kantarów. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Następny to shetty (0), który stosują właściciele większych źrebiąt, jak również koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei opracowany dla kucy (np. connemara) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują między innymi do hanowerów, koni wielkopolskich, huculskich oraz arabskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire czy konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]