Jeśli szukasz palcat, koniecznie sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Baty%2C-Palcaty/29.

Kompletując odzież jeździecką nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się również w kluczowe przybory. Zarówno podczas oswajania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie turniejów, nieodzowne będzie użycie batów oraz palcatów jeździeckich.

Bat do lonżowania, ujeżdżeniowy, palcat skokowy – charakterystyka i ich wykorzystanie

Istnieje parę wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe i oczywiście palcaty skokowe. Przeważnie używa się:
bat do lonżowania – jest zwykle długi na minimum 160 a maksimum 200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do ustawicznego chodu do przodu, zatrzymania konia bądź przyciągnięcia jego uwagi. Z jego pomocą trener utrzymuje kontrolę nad koniem, równocześnie dystansując się od zwierzęcia na bezpieczną odległość. Współczesne baty do lonżowania wytwarzane są głównie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która sprawia, iż solidnie trzyma się dłoni w każdych warunkach. Na ogół są składane, jednakże w sprzedaży spotkać można też baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest wyraźnie krótszy (ma zwykle między 90 a 140 cm) a na jego końcu jest sznureczek. Korzysta się z niego w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Wypada zaakcentować, iż wykorzystuje się go tylko wówczas, gdy jeździec nie może wymusić od konia stosownego zachowania przy pomocy komunikatów przekazywanych nogą czy też dłonią.
palcat skokowy – często zwany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60 maksymalnie 75 centymetrów. Zakończony jest zwykle klapką ze skóry, której dźwięk dyscyplinuje zwierzę oraz nakłania je do określonego zachowania. Palcatem uderza się delikatnie w łopatkę zwierzęcia, stąd też jest on tak krótki.

Kiedy uderzenie palcatem lub batem jest za silne?

Podczas jazdy baty i palcaty chwytamy tak, aby układały się wzdłuż wodzów. Jeżeli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku potencjalnego upadku z konia jeździec mógłby się zranić.

Palcatów i batów bardzo łatwo nadużyć, w związku z tym powinno się zawsze używać ich z ostrożnością. Za mocny cios może spowodować, że zamiast wypełnić komendę zwierzę stanie się bardziej nerwowe albo zacznie łączyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Jeżeli bat bądź palcat zostawił ślad na skórze konia to znak, że jeździec uderzył niewątpliwie za mocno.

Nasze dane teleadresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]