Kiedy znajdziesz partnerkę, z którą postanowisz spędzić resztę życia, prędzej czy później pomyślisz o ślubie. Wpierw jednakże następuje ta wymarzona przez większość pań chwila – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol wieczności

Podarowanie kobiecie pierścionka to nader stara tradycja, sięgająca przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w kształcie koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie z tradycją nosi się je na palcu serdecznym lewej dłoni, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, iż od owego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Ogólnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli do Europy rytuał przekazywania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie sporządzano je ze skóry, z trzciny, a także kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Kosztownymi pierścieniami ze złota czy srebra obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężowie chcieli pokazać swoje całkowite zaufanie do wybranki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy ze złotem, platyną oraz drogimi kamieniami, jednak materiały te w rzeczywistości szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia dopiero od kilku wieków, natomiast duży wzrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Pierścionek zaręczynowy – za ile go kupisz?

Rzecz jasna, pożądana biżuteria na zaręczyny to pierścień z platyny ze sporym diamentem, jednak potencjał swobodnego dobierania przeróżnych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Prócz diamentów wykorzystuje się rubin, szafir czy topaz. Część osób wybiera tańsze metale, jak srebro, tytan, stal damasceńską, jak również drewno, jednakże w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych typów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Za ile wypada kupić pierścionek zaręczynowy? Jeszcze n funkcjonowało przekonanie, iż mężczyzna winien zapłacić na niego minimum 2 miesięczne pensje. Koszt zakupu zależny jest od kilku elementów: użytego kamienia, surowca, ilości karatów czy wzoru, wobec tego każdy kupi piękny, niepowtarzalny pierścionek w określonym budżecie. Miejmy jednakże na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być przede wszystkim symbolem uczucia i zaangażowania, zatem jego cena ma drugoplanowe znaczenie. Ważne jest to, czy będzie się podobał naszej przyszłej żonie.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]