Chcesz kupić obrączki ślubne Kraków? Wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla większości małżonków ślub jest niezwykle emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców na zawsze, a znakiem ich wierności, zaangażowania i miłości są obrączki ślubne, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Dzieje i tradycje związane z obrączkami

Początkowo nie było rozróżnienia na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I choć wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy odjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Meksyku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Brazylii albo w Czechach, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek ślubnych razem, jednakże obyczaj mówi, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się mniej krzykliwą estetyką. Przez okres wielu wieków sporządzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak miedź czy mosiądz) uosabiające moc uczucia. Obecnie do ich sporządzenia używa się głównie złota oraz platyny, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one też częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej nabywane są uniwersalne, gładkie złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa odmiany złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane teleadresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]