Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale nie brakuje i takich, dla których to zdecydowanie za mało. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Najczęściej można korzystać z nich bezpłatnie. Znajdują się jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Powinno się pamiętać, że cena poszukiwań może też wzrosnąć wraz z nieodzownością dojazdu do następnych parafii lub urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków zamieszkuje w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je wykonywać?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest potrzebna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą tworzy rodzina. Sprawia to także, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn aktualnie bardzo dużo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.