Silnik DC zamówisz na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Mnóstwo sprzętów, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Ogromne lub malutkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasz sposób pracy i życia, a przeciętny człowiek najczęściej nie ma pojęcia, jak działają te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Silniki elektryczne DC – co powinno się wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwóch wieków i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących usprawnień i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w różnego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki najlepszych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Thomas Davenport, Michael Faraday i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego złożone są ze komutatora, rotora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana i szczotek. Dzisiaj na co dzień wykorzystywane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za bezszelestne działanie, a takżedużą niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik DVD lub w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneDC są częścią samochodzików oraz pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie podarujemy także naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych branżach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Silniki prądu stałego wykorzystują też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki i mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu da się kupić w sklepach dla hobbystów bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od uznanych producentów.

Nasze dane teleadresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]